Berta.me

  1. "Signum florentis"

    16.maijā Rundāles pils Lielajā galerijā tika atklāta mākslinieka Andra Zēgnera personālizstāde "Signum florentis" – Ziedošā zīme. Ekspozīcijā skatāmi 22 ziedu portreti lielformāta (110 x 90cm) fotogrāfijās.
    Autors šajos darbos aicina aplūkot ziedu tuvplānā, ziedu kā zīmi, kā pārsteidzošu harmonijas simbolu, jo katrs zieds ir Dieva mākslas darbs. Mākslinieks Andris Zēgners ir ar starptautisku radošās darbības pieredzi. Latvijā viņa darbu personālizstādes ir notikušas Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā "Topogrāgfija", Ārzemju mākslas muzejā "Neredzamā klātbūtne", Latvijas Fotogrāfijas muzejā "Re-vīzija", kā arī citur. A.Zēgnera daiļradei ir raksturīgi fotogrāfiju cikli, kuros viņš apskata, izpēta un fiksē fotogrāfijā dažādu dabas elementu un objektu virsmas tuvplānā. Tādejādi autors iegūst neparastu formas un materialitātes atklāsmi, jaunu vizualitātes pieredzi, kas ļauj uz ierastām lietām palūkoties kā no jauna. Darbu kolekciju "Signum florentis" autors ir veidojis pēdējo divu gadu laikā, un līdz šim Latvijā tā vēl nav nekur nav eksponēta.
    Izstādes atklāšanā Rundāles pils direktors Imants Lancmanis, raksturojot “Signum florentis” ieceri sacīja: "Mēs ieraudzīsim aiz šīm durvīm ziedu viņa materiālajā būtībā. Ziedu kā substanci un vienlaicīgi kā vīziju. Mēs, būdami lieli cilvēki iepretī mazai puķītei vai mazam tauriņam uzlūkojam pasauli no milža pozīcijām un mēs nevaram izprast, kāds ir zieda skaistums, kad viņu apskata tauriņš, skudra vai bite. Un tas ir tieši tas, ko es ieraudzīju un, ko Jūs ieraudzīsit pirmo reizi. Es, piemēram, nezināju, ka roze, apskatīta tuvplānā, pārvēršas par kaut kādu no plīša veidotu darinājumu, ka tik daudz faktūras ir tulpei, ka tā kļust par raupju ādas izstrādājumu. Šī mikro–makro pasaule tādā veidā mainās viena ar otru, ka mēs nonākam pie kādas vīzijas, pie pārsteiguma, pie brīnuma. Andris Zēgners ir pratis ieraudzīt šo puķi tā, kā mēs to neredzam. Tas ir atklājums mums, un tā ir ne tikai skaista optiska vīzija, skaists foto ar elegantu kompozīciju, ar brīnišķīgi izsvērtām krāsām, kur viss ir dizainēts nevainojami jau pašā kadra brīdī, bet tur ir kas vairāk. Tā ir mācība mums, atgādinājums mums ieraudzīt pasauli uzmanīgāk. Mēs neprotam lietas vērot ar pietāti, pazemību un uzmanību. Un tas ir tas lielais brīnums, ko mums rāda Andris Zēgners."